Zielone szejki, inaczej zielone koktajle - co to takiego? Jest to rodzaj napoju, który przygotowuje się na bazie owoców, a przede wszystkim zielonych warzyw takich jak sałata, kapusta włoska, nać selera i pietruszki, szpinak, szczaw, zielone części gorczycy, mniszek lekarski, liście botwinki, jarmuż, różne kiełki, rzeżucha, wodorosty, algi, młoda trawa pszeniczna i jęczmienna, kapusta zielona i biała, kapusta pekińska, szparagi, brokuły, rukola i inne.
Co odróżnia ten rodzaj napoju od innych?
Odpowiedź brzmi: duża dawka chlorofilu, enzymów, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, jak również prowitaminy A, witamin z grupy B oraz witamin C, E i K oraz białka.
Czym jest chlorofil i jak wpływa na ludzki organizm?
Chlorofil to barwnik, dzięki któremu rośliny mają kolor zielony.
- Zwalcza liczne bakterie patogenne.
- Zapobiega wzrostowi kamieni w nerkach.
- Łagodzi bóle.
- Ma wpływ na czerwone krwinki (prawdopodobnie z powodu podobieństwa w budowie molekularnej chlorofilu i hemoglobiny).
- Stabilizuje ciśnienie krwi i oddychanie.
- Wzmacnia mięsień sercowy.
- Delikatnie odwadnia.
- Zwiększa odporność organizmu.
- Spowalnia proces utleniania komórek, wskutek czego zapobiega przedwczesnemu starzeniu oraz arteriosklerozie.
- Eliminuje wolne rodniki, które mogą uszkadzać komórki.
- Przyspiesza proces gojenia ran.
- Chroni przed szkodliwym promieniowaniem.
- Zapobiega chorobom nowotworowym.
- Reguluje transport jelitowy.
- Eliminuje toksyny i metale ciężkie z organizmu
Jedną z wielkich zalet koktajli obfitujących w chlorofil jest ich
oczyszczające działanie w układzie pokarmowym i wydalniczym, z czym wiąże się oczyszczenie krwi, limfy i płynów wewnątrzkomórkowych. Ciało oczyszczone jest sprawne, dobrze trawi, dobrze przyswaja, a jego właściciel jest pełen energii i wigoru. Zielone warzywa to naturalne źródło nie tylko chlorofilu, ale również witamin i mikroelementów.
Zielone szejki są bardzo odżywcze. Ich optymalny dla ludzi skład to ok. 6o% dojrzałych owoców zmieszanych z ok. 40% zielonych warzyw. Zielone szejki, w porównaniu do soków, są kompletnym pożywieniem, gdyż nadal zawierają błonnik. Dodatkowo zielone warzywa są źródłem kwasu foliowego i foliantów.
Proporcja owoców i warzyw 60:40 sprawia, że dominującym smakiem jest smak owocowy. Wypicie 2-3 filiżanek zielonego szejka dziennie gwarantuje, że spożywamy wystarczającą ilość zielenin, które w stanie surowym są często trudne do jedzenia (gryzienia) ze względu na ich budowę. (twarde liście, nerwy).
Jak je przygotować?
Zielone koktajle można przechowywać do 3 godzin w lodówce, w szklanym, szczelnie zamkniętym pojemniku, jednak najlepiej jest wypić je zaraz po przygotowaniu. Ważne jest to, aby nie pić codziennie tych samych kombinacji warzywno - owocowych, zwłaszcza w przypadku szpinaku zawierającego szczawiany, które spożywane w nadmiarze mogą utrudniać wchłanianie wapnia i żelaza.
Na podstawie: R.Gołębiowski-"Zielone szejki-eliksir zdrowia czyli moc zielonych roślin".
Pycha! Uwielbiam zmiksować sobie takie śniadanko:)
OdpowiedzUsuńJa też, tym bardziej, że możliwych kombinacji warzyw, owoców, przypraw i ziół jest tak wiele, że nie mogą się znudzić. Są zdrowe i pyszne.
OdpowiedzUsuńJa wole zjeść tak po prostu warzywa lub owoce, a jem ich sporo :).
OdpowiedzUsuńChoć ten sposób może też wypróbuję :D.
Zapraszam do mnie: http://sleepingbeauty0.blogspot.com/
+dodałam do obserwowanych :)
Pyszności :)
OdpowiedzUsuńJa też jem dużo owoców i warzyw. Warzywa najczęściej w postaci surówek. Zielone szejki traktuję jako jeszcze jeden sposób podania warzyw i owoców, tym bardziej, że są bardzo smaczne.
OdpowiedzUsuńMyślę też, że jest to dobry sposób na podanie zielenin dzieciom. Kilkuletnie dziecko raczej nie będzie chciało konsumować surowych liści np. szpinaku, rukoli czy selera, a w postaci szejka wypije z apetytem.
Jesteś może na surawce/witarianiźmie? Też bardzo lubię zielone szejki :)
OdpowiedzUsuńNiestety, nie jestem. Wbrew pozorom nie jest to takie proste jak się ma rodzinę, której trzeba gotować tradycyjne obiady. Staram się jednak jadać jak najwięcej surowego.
UsuńTo wogóle nie jest proste :) - ale taka surowa dieta nawet 60-80% procentowa jest powiedziałabym lepsza niż taka 100%, jeśli te 20-40% przeznaczymy na dobre pokarmy gotowane, np. kasza gryczana, amarantus, ryż brązowy itp. :)
OdpowiedzUsuńhej :) ja również opisałam u siebie zielone koktajle, które od jakiegoś czasu już popijam :) działają super, jestem pełna energii, no i ten chlorofil ;) pozdrawiam! wieczniemloda
OdpowiedzUsuńodkąd przeczytałam tą stronę- sama tez robię szejka codziennie:)PYCHA
OdpowiedzUsuńkiedyś amarantus był numerem 1 teraz to.
https://technologzywnosciradzi.pl/kapusta-kiszona-8-zaskakujacych-korzysci-plynacych-z-jej-spozywania/
OdpowiedzUsuńbedzie pite
OdpowiedzUsuńSamo zdrowie, dużo żelaza i witamin.
OdpowiedzUsuńok
OdpowiedzUsuń