UZDRAWIAJĄCA MOC NATURYŹródło: Google.

         Coraz więcej ludzi zniechęca się do medycyny tradycyjnej zwanej też akademicką. Dlaczego tak się dzieje? Jak jest tego przyczyna. Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest niska skuteczność terapii stosowanych przez tę medycynę w leczeniu chorób przewlekłych tzw. cywilizacyjnych, a tak często trapiących współczesne społeczeństwa.

Co w przypadkach tych chorób proponuje nam medycyna? Najczęściej to:
Źródło: Google
czyli leki chemiczne, przeważnie w dużych ilościach. Czy te leki są skuteczne i bezpieczne? Co do skuteczności, to jeszcze nigdy nie słyszałam, że lekarze wyleczyli pacjenta np. z chorób układu krążenia spowodowanych miażdżycą, z choroby Alzcheimera czy Parkinsona, z cukrzycy i wielu, wielu innych. Te chemiczne leki jedynie łagodzą objawy choroby lub spowalniają jej postęp, ale nie leczą. Do bezpiecznych też nie można ich zaliczyć. Wystarczy przeczytać ulotkę dołączoną do dowolnego leku aby znaleźć tam całą listę skutków ubocznych (niepożądanych) spowodowanych stosowaniem leku. Każdy, bez wyjątku, lek chemiczny na jedno pomaga, a na drugie szkodzi. A przecież już starożytny lekarz, Hipokrates (460 - 370 p.n.e.), zwany "ojcem medycyny" nauczał: "primum non nocere" czyli "przede wszystkim nie szkodzić".
Hipokrates. Źródło: Google.
 Co jeszcze odstręcza ludzi od medycyny akademickiej? Zimne i nieprzyjazne  szpitale, arogancja lekarzy i ich brak właściwego podejścia do chorego. Współcześni lekarze często traktują organizm ludzki niemal jak maszynę.W maszynie wystarczy czasem wymienić jedną część, aby całość działała dobrze. Lekarze czynią podobnie. Leczą u chorego jakiś narząd np. serce, wątrobę czy nerki, najwyraźniej sądząc, że cała reszta ciała jest zdrowa. Tymczasem nie jest to prawdą. Organizm  ludzki jest bardzo subtelną "konstrukcją", w której wszystkie narządy i zachodzące w nich procesy są od siebie uzależnione. Innymi słowy mówiąc, jeśli choruje jeden narząd, to choruje  cały organizm.

Nie znaczy to, że powinniśmy całkowicie zakwestionować wartość medycyny konwencjonalnej, akademickiej.  Ma ona wiele sukcesów na swoim koncie, choćby chirurgia urazowa, czy medycyna ratunkowa. Wiele osób zawdzięcza jej życie. Jednak z chorobami przewlekłymi medycyna, niestety, nie radzi sobie.


Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka ratunku w medycynie naturalnej. Leczenie naturalne stosowane było od wieków przez naszych przodków. Korzystano z niej praktycznie aż do wynalezienia penicyliny. Kiedyś tak wyglądała apteka:
Źródło: Google


Widzimy poustawiane moździerze, w których rozdrabniano zioła, aby komponować z nich mieszanki lecznicze. Jakże się różni od współczesnej apteki pełnej gotowych, syntetycznych leków. Niestety, rozwijający się bardzo szybko przemysł medyczny i farmakologiczny wyparł całkowicie starą i sprawdzoną przez wieki, medycynę naturalną. Dopiero dzisiaj, w XXI wieku zaczyna się ją na powrót doceniać.


Medycyna naturalna traktuje człowieka zupełnie inaczej niż konwencjonalna. Podchodzi do organizmu ludzkiego całościowo, czyli holistycznie. W odróżnieniu od konwencjonalnej, stara się zlikwidować przyczyny, a nie tylko objawy  schorzenia, i w ten sposób przywrócić organizmowi całkowitą harmonię.


  • Na sukces leczenia metodami naturalnymi składa się wiele czynników. Przede wszystkim leczenie powinno być właściwie przeprowadzone. Ogromne znaczenie ma też kondycja psychiczna pacjenta, jego wiara w skuteczność przeprowadzanej terapii, a także jego gotowość do zmiany trybu życia.


Główne metody działania medycyny naturalnej:
  • Ziołolecznictwo - wykorzystywanie do leczenia ziół i wyciągów z roślin zwane też fitoterapią. Zaliczyć tu należy też rośliny znane nam z codziennej diety, czyli warzywa i owoce.
  • Akupresura i masaże lecznicze - leczenie dotykiem polegające na uciskaniu określonych miejsc na ciele.
  • Aromaterapia - leczenie zapachem przez wykorzystanie działania roślinnych olejków eterycznych.
  • Apiterapia - wykorzystywanie podczas leczenia produktów pszczelich takich jak miód, propolis, mleczko pszczele, a czasem nawet jad pszczół.
  • Homeopatia - czyli pobudzanie organizmu do samoleczenia za pomocą  wysoko rozcieńczonych substancji pochodzenia roślinnego lub mineralnego.
  • Chiropraktyka - pochodna kręgarstwa, manualne leczenie schorzeń układu ruchu poprzez kręgosłup.
  • Akupunktura - leczenie za pomocą wbijanych w ciało igieł, pochodzi z Chin i Japoniii.
Bioenergoterapia - leczenie z wykorzystaniem bioenergii, opiera się na leczniczych właściwościach energetycznych terapeuty.

Medycyna naturalna czerpie wiedzę z obserwacji natury i wykorzystuje wielowiekową tradycję. Jest metodą nieinwazyjną. Skupia się przede wszystkim na powszechnie lekceważonej, zarówno przez lekarzy jak i pacjentów, profilaktyce, zapobiegając w ten sposób rozwojowi poważnych, przewlekłych chorób. 


Źródło: Google
   
                                 Żyworódka pierzasta
                                   Ostropest plamisty
                        ALOES - jeden ze wspanialszych darów ...  
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...