wtorek, 17 kwietnia 2012

AUTOMASAŻ AJURWEDYJSKI - część I

               Masaż całego ciała olejkami roślinnymi jest jednym z najważniejszych zabiegów stosowanych w Ajurwedzie. Jest on główną składową porannych zabiegów i uniwersalną pomocą w wielu chorobach oraz zaburzeniach samopoczucia.
Regularne masaże olejkami pobudzają układ krążenia, koją system nerwowy i wzmacniają muskulaturę. Wspierają trawienie przyczyniając się tym samym do trwałego fizycznego i psychicznego dobrego samopoczucia. Ponadto masaż pobudza i równoważy organy wewnętrzne poprzez stymulację punktów na skórze odpowiedzialnych za funkcjonowanie konkretnych organów.

Naszą skórę można porównać z apteką ponieważ produkuje, między innymi, hormony. ale również inne stymulujące substancje. Badania naukowe dowiodły, że masaże olejkiem intensywnie przyspieszają produkcję hormonów w skórze. Wyjaśnia to ich, znane w Ajurwedzie od tysiącleci, działanie odmładzające i regenerujące. Oleje roślinne poprawiają odporność skóry, pomagają stworzyć na niej zdrowe środowisko (warstwa ochronna i odczyn PH skóry) oraz chronią przed intensywnym działaniem słonecznym.

Wartościowy olej sezamowy (zimnotłoczony, nierafinowany) np. taki
 jak na zdjęciu, używany do ajurwedycznych masaży, musi dojrzeć przed zastosowaniem. Oznacza to, że podgrzewa się go do temperatury 110st.C, dzięki czemu rozrzedza się i łatwiej wnika w skórę. Takie dojrzewanie można bez kłopotu przeprowadzić w domu. Powoli podgrzewaj w garnuszku olej na małym ogniu. zwróć uwagę by się zanadto nie rozgrzał. Do sprawdzenia temperatury najlepiej użyj termometru kuchennego albo na początku wlej do oleju dwie lub trzy krople wody. Wówczas nie przeoczysz właściwego momentu ponieważ przy temperaturze 100st.C faza wodna w oleju burzy się i rozpryskuje wydając przy tym trzeszczące odgłosy.Przechowuj go w małej buteleczce. Przed masażem odlewaj potrzebną ilość i podgrzewaj go w kąpieli wodnej do temperatury ciała.

Mając tak przygotowany olej możemy przystąpić do automasażu. O tym jak go wykonać napiszę w następnym poście. Źródło: Ernst Schrott  "Ajurweda na co dzień"

2 komentarze:

 1. Ajurweda jest mi zupełnie obca. Z ogronmną ciekawością czytam to co piszesz. Nie wiem czy dobrze rozumiem . Najpierw olej trzeba podgrzać do 110 stopni C. A potem oczywiście wychłodzić, tak aby było można go użyć. CZemu właściwie ma służyć to pierwsze podgrzanie oleju?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy kupisz sobie buteleczkę oleju to całość podgrzewasz do 110 stopni. Potem schładzasz i wlewasz z powrotem do buteleczki. To podgrzewanie robisz tylko raz. Przed masażem podgrzewasz potrzebną ilość oleju w kąpieli wodnej tak, żeby był ciepły, czyli do temperatury ciała. Można ogrzać buteleczkę z olejem pod strumieniem ciepłej, bieżącej wody.

   Początkowe podgrzewanie oleju do temp. 110st. służy rozrzedzeniu oleju, dzięki czemu łatwiej wnika w skórę.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...