wtorek, 17 kwietnia 2012

AUTOMASAŻ AJURWEDYJSKI - część II (wykonanie)

                Olej podgrzewamy mniej więcej do temperatury ciała. Powinien być ciepły, a nie gorący. Teraz możemy przystąpić do wykonania masażu:

 • Usiądź w przyjemnie ogrzanej łazience na stołku albo, jeśli masz ogrzewanie podłogowe, na ułożonym na podłodze ręczniku. Używaj zawsze tylko tyle olejku, aby skóra była w dotyku gładka i delikatna.
 • Masuj skórę głaszczącymi i okrężnymi ruchami. Nacisk Twojej ręki powinien być przy tym mocny. ale przyjemny. Takie partie ciała jak ramiona od nadgarstka po bark, uda i łydki oraz plecy masuj długimi, posuwistymi ruchami. Za to stawy masuj ruchami okrężnymi.
 • Zacznij od skóry głowy i wmasuj w czaszkę około łyżki stołowej olejku drobnymi, okrężnymi ruchami.
 • W dalszej kolejności przejdź do uszu, które należy delikatnie masować palcami w górę i w dół. Zwłaszcza tylne grzbiety małżowiny uszu i nieowłosione miejsca za uszami skutecznie uspokajają vata.
 • Na twarzy zacznij masaż od czoła płaskimi, poprzecznymi ruchami i przejdź do ostrożnych, okrężnych ruchów na skroniach i policzkach. Brodę masuj znów poprzecznie, tak jak czoło. Następnie delikatnie wmasuj olejek środkowymi palcami wzdłuż nosa w górę i w dół.
 • Teraz kolej na kark i szyję. Masuj kark, zaczynając od ramion, do góry i z powrotem. Szyję masuj bardzo delikatnie, na przemian obydwiema dłońmi, kilkakrotnie od dołu do góry.
 • Ramiona masuj mocno - barki, łokcie i stawy okrężnymi ruchami. Powierzchnie pomiędzy stawami posuwistymi ruchami naprzód i z powrotem. Zabieg zacznij od barków i zakończ na palcach, które należy pojedynczo obejmować dłońmi i ostrożnie masować aż do paznokci.
 • Górną część tułowia i brzuch masuj delikatnie: boczne partie klatki piersiowej oraz klatkę piersiową (u kobiet biust) okrężnymi ruchami, a mostek ostrożnie i spokojnie głaszcząc w górę i w dół.
 • Nadszedł czas na brzuch, który należy masować płaską dłonią delikatnie i powoli, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
 • Później posuwistymi ruchami masuj dłońmi plecy i pośladki.
 • Nogi należy masować tak silnie jak ręce - kolana i kostki ruchami okrężnymi, a łydki i uda posuwistymi, zawsze od góry do dołu, jak przy ramionach.
 • Stopom poświęć na koniec całą swoją uwagę. Wykonuj okrężne ruchy wokół kostek obiema dłońmi i ugniataj płaską dłonią piętę jak gdybyś chciał "wycisnąć" ją w kierunku podeszwy. Masuj wzdłuż w górę i w dół ścięgno Achillesa, a następnie pocieraj grzbiet stopy szybkimi, mocnymi ruchami. Palcami rąk masuj palce u nóg oraz przestrzenie pomiędzy palcami i zakończ zabieg jednoczesnym masażem grzbietu stopy i podeszwy.
Masuj się od pięciu do dziesięciu minut dziennie. Olej wchłonie się w skórę po kilku minutach. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, odczekaj po masażu 10 minut i dopiero wtedy weź ciepłą kąpiel albo ciepły prysznic. Olej możesz zmyć myjką albo mydłem, i tak przez cały dzień pozostanie na Twojej skórze cienka warstewka ochronna. 

Uwaga: osoby, którym brakuje czasu, mogą wykonać tylko częściowy masaż twarzy, uszu, dłoni i stóp olejem sezamowym. Również taki masaż ma całościowe i trwałe działanie.

Pamiętaj: kobiety nie powinny przeprowadzać masaży olejkiem podczas pierwszych trzech dni miesiączki, natomiast u kobiet w ciąży w ogóle nie należy masować tułowia. 

Jeśli pod wpływem oleju sezamowego pojawiają się podrażnienia skóry, co może się czasem zdarzyć i jest uwarunkowane rodzajem skóry i typem psychofizycznym, możesz zamiast niego użyć oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub ze słodkich migdałów. Oleju sezamowego nie powinny też używać osoby z łuszczycą. 
Osoby z nadwagą i wolniejszą przemianą materii powinny używać olejku rzadziej i przeprowadzać zamiast masaży olejkiem, suche masaże rękawicą z szorstkiego jedwabiu. 

Do automasażu możemy wykorzystać również gotowe  Oleje do Masażu OMINDIA, dobierając odpowiedni do swojej dosha. Tych olejków nie musimy poddawać podgrzewaniu do 110 stopni. Podgrzewamy je tylko do temperatury ciała bezpośrednio przed masażem.


 Źródło: Ernst Schrott "Ajurweda na co dzień".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...