EKO - DOM

                                        Naturalny  porządek
                                                                   czyli
               sprzątanie z czystym sumieniem.
Zapomniany rytuał.

W dawnych kulturach celebrowano oczyszczanie ciała i stroju, dostrzegając głębokie znaczenie tych pozornie nieciekawych, powszednich czynności. Poprzez rytualne ablucje człowiek uwalniał się od nieczystości w sensie fizycznym, aby jednocześnie przygotować się do osiągnięcia czystości duchowej.Jednak w naszych czasach działania służące osiąganiu czystości zatraciły swą właściwą treść.
Wszechobecny pośpiech pochłonął ich rytualne piękno i głębię. Pranie, sprzątanie, zmywanie, a nawet pielęgnację ciała traktujemy jak zło konieczne - czynności, które należy wykonać możliwie szybko i bez poświęcania im zbyt wiele uwagi. Z drugiej jednak strony czystość nadal ma dla człowieka niebagatelne znaczenie. Skąd się bierze potrzeba noszenia czystego ubrania? Dlaczego czujemy się tak przyjemnie w świeżo powleczonej pościeli? Dlaczego sprzątamy dom przed wizytą czy świętem? Porządek i czystość dają nam poczucie przyjemności, spokoju, satysfakcji i swobody. Fizyczny, zewnętrzny ład pomaga osiągnąć stan wewnętrznego uporządkowania.

Naturalną konsekwencją takiego rozumowania jest wymóg, aby także środki czystości, którymi sprzątamy, myjemy i pierzemy same w sobie spełniały kryterium czystości. I tu pojawia się problem. Wszyscy mamy bowiem świadomość, że czyszcząc swoje otoczenie, zanieczyszczamy środowisko. Powszechnie dostępne środki wzbudzają w tym zakresie wiele wątpliwości. Sama ich produkcja obciąża naturę w poważnym stopniu. A ich skład to w większości syntetyczne związki petrochemiczne - pochodne ropy naftowej, które po użyciu tylko z trudem (lub wcale nie) ulegają degradacji przez naturalne mikroorganizmy. 
Syntetyki zanieczyszczają jednak nie tylko nasze otoczenie. Działają one bowiem także bezpośrednio na skórę. Przypuszcza się, iż większość alergii ma swoje źródło w postępującej chemizacji życia codziennego.[...]

Syntetyczne środki działają szybko, ale też agresywnie, o czym wiedzą wszyscy, którzy sprzątać czy zmywać muszą w rękawiczkach. Nietrudno więc sobie wyobrazić, jak zgubny wpływ mają ich składniki na nasze środowisko naturalne. 

Naturalna alternatywa.


Jaki więc mamy rozsądny wybór - czy istnieje coś poza koktajlem chemicznym proponowanym przez przemysłowych gigantów? Tak.[...]

Daleko od świateł reklam telewizyjnych można znaleźć produkty oparte wyłącznie na składnikach roślinnych i mineralnych, które urzekają naturalnym zapachem olejków eterycznych. [...] 
Aż chce się sprzątać!

Wonne olejki eteryczne, uzyskiwane z roślin w wielu wypadkach pochodzących z upraw ekologicznych, potwierdzają wysoką jakość bliskich naturze środków czystości. To one - zapachy lawendy, trawy cytrynowej, czy pomarańczy - sprawiają, iż sprzątanie staje się przyjemnością i że pracuje się ze szczerą chęcią i radością. Czyste olejki eteryczne są produktem w 100% naturalnym, w którym zawarta jest kwintesencja natury. Od tysiącleci znane jest ich harmonizujące działanie na organizm człowieka. Inaczej ma się sprawa z syntetycznymi środkami zapachowymi, które dominują zwykle w naszym otoczeniu, i które prawie całkowicie opanowały konwencjonalne środki utrzymywania czystości.[...] Syntetyczne środki zapachowe prowadzą do nadmiernej pobudliwości i nadwrażliwości na bodźce zmysłowe. Dowodzą tego studia prowadzone w USA i Europie nad dziećmi hiperaktywnymi. Natomiast przebywanie w otoczeniu naturalnych zapachów wpływa kojąco na stan naszych nerwów i po prostu sprawia przyjemność.Z czystym sumieniem.

Podsumowując należy jeszcze raz podkreślić, iż ekologiczne środki do prania i sprzątania to pełnowartościowa alternatywa wobec dominujących wszędzie syntetyków. W wielu wypadkach ich wydajność, trwałość działania i efektywność są wprost zadziwiające. Patrząc na takie produkty zarówno z perspektywy odpowiedzialnego członka rodziny, jak i społeczeństwa, możemy sobie powiedzieć, że ich używanie to krok w dobrą stronę - w kierunku natury, krok, który warto wykonać, byśmy z czystym sumieniem mogli spojrzeć wnukom w twarz.

   

Źródło:  "Wegetariański Świat"
         
                                                     MARIUS FABRE Savon Noir 1L
                                                              PŁATKI MYDLANE
                                                    ALEPIA Płyn do Prania ALEP LAURIE 1L.
                                                   LABOGRAVIER Płyn do Usuwania Kamienia
                                                         
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...