sobota, 18 lutego 2012

ALOES - jeden ze wspanialszych darów ofiarowanych nam przez Naturę.

     Aloes to roślina zaliczana do sukulentów liściowych. Liczy aż kilkaset gatunków. Wśród nich są formy drzewiaste, krzewiaste, byliny, a nawet liany. Występuje na Półwyspie Arabskim, w Afryce i na Madagaskarze.
Najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny jest Aloes zwyczajny czyli Aloe vera.


Żródło



Właściwości lecznicze aloesu znane są od bardzo dawna. Surowcem leczniczym jest sok z aloesu, a dokładnie z jego grubych, mięsistych liści.

Zdjęcie: Google


Sok z liści aloesu przeważnie jest gęsty i swoją konsystencją przypomina żel. Zawiera on cała bogactwo cennych dla zdrowia substancji np.
  • minerały - wapń, magnez, fosfor, sód, cynk, żelazo, mangan, potas, chrom, miedź i selen,
  • witaminy - wszystkie z grupy B (w tym również B12, co jest ewenementem w świecie roślin), witaminy E i C, betakaroten, kwas foliowy,
  • aminokwasy - zawiera dziewięć z dziesięciu podstawowych aminokwasów dietetycznych,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • substancje działające przeciwbólowo,
  • substancje o działaniu przeciwzapalnym,
  • substancje o właściwościach bakteriobójczych,
  • saponiny - związki o działaniu ściągającym i odkażającym,
  • cukry
Aloes można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Jest pomocny przy wielu dolegliwościach, przede wszystkim przy chorobach skóry. Przyspiesza on proces gojenia ran, oparzeń, odmrożeń, pomaga przy egzemie i łuszczycy, przyspiesza wzrost i naprawę uszkodzonej skóry.



Sok aloesowy z powodzeniem stosowany jest w infekcjach
Żródło
przewodu pokarmowego, a także w chorobie wrzodowej ponieważ obniża stężenie kwasu solnego w soku żołądkowym.

Aloes pobudza do działania cały organizm. Wspomaga układ odpornościowy, pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi, a także poziom cholesterolu.
Aloes ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zawiera bowiem enzymy przyspieszające regenerację skóry. Pomaga utrzymać na skórze lekko kwaśny odczyn, przez co jest ona odporniejsza na różnego rodzaju wypryski i podrażnienia. Doskonale regeneruje skórę i przeciwdziała jej starzeniu się. Nic więc dziwnego, że możemy go znaleźć w składzie wielu kosmetyków.

Aloes  można uprawiać w doniczkach. Jest rośliną bardzo łatwą w uprawie i mało wymagającą. Warto mieć go na swoim parapecie. Sok z tego cudownego kaktusa możemy w wielu przypadkach traktować jak podręczną apteczkę. Niewielkie poparzenia i skaleczenia zagoją się szybciej gdy będziemy smarować je sokiem z aloesu. Pomoże też w leczeniu stłuczeń, siniaków i wyprysków. Złagodzi świąd i usunie obrzęki po ukąszeniach owadów. Musimy tylko pamiętać o tym, że sok świeżo wyciśnięty z liści zachowuje swoje dobroczynne właściwości przez okres ok. 4 godzin. Po upływie tego czasu nadaje się już tylko do wyrzucenia.
Warto mieć w domu przynajmniej jedną doniczkę z tą wspaniałą rośliną. Niejednokrotnie będzie przydatna w celach leczniczych bądź kosmetycznych.




5 komentarzy:

  1. Oj tak, to prawda - jest istnym cudem natury!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadza aloes jest świetny pod każdą postacią czy to czy w żelu ,naprawde ma świetne działanie szczególnie grzybicze , ja np. stosuje galaretkę aloesową forever a ostanio po malutku pije miazsz aloesowy aloe vera http://www.forever.iq.pl/produkt/miazsz-aloe-vera a obniżenie cukru.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cenne informacje znalazły się w tym artykule. Aloes jest super w każdej postaci. Niedawno zamówiłam sobie https://forever-aloe.pl/forever-clean-9 i aktualnie testuję

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiam zgłębiać tu tajniki zdrowotnych właściwości roślin.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...