środa, 21 marca 2012

AJURWEDA

            AJURWEDA - źródło leczniczej sztuki liczącej tysiące lat.

Początki  Ajurwedy sięgają w kulturze Indii aż do epoki wedyjskiej. Pierwsze rozprawy o higienie, diagnozie i terapii znajdujemy już w Wedach, których datę powstania określa się na trzecie do ósmego tysiąclecia p.n.e.
Veda oznacza w przekładzie kompletną wiedzę  i uchodzi za najstarsze świadectwo indyjskiej kultury, filozofii i wszystkich innych nauk, z wiedzą o leczeniu włącznie.

Zdjęcie: Google
Zapisane sanskrytem teksty nie stanowią jednego dzieła, ale specyficzny gatunek literacki. Jak wszystkie inne Wedy, również Ajurweda składa się z wielu zbiorów pism zwanych samhitami. Klasyczne teksty Ajurwedy spisano w okresie jej rozkwitu tzn. od VII wieku p.n.e. do 1000 roku naszej ery.

Zdjęcie: Google
Tworzą one najstarszy trzon ajurwedycznej koncepcji i metod terapeutycznych. Ich metodyczne i przejrzyste podejście do leczenia ma dużą wartość również we współczesnej medycynie.

W dosłownym tłumaczeniu Ajurweda to "wiedza o życiu", ponieważ ayus oznacza życie, a veda kompletną wiedzę.
Ajurweda postrzega człowieka jako całość złożoną z ciała, duszy, zachowania i otoczenia. Celem jej koncepcji i działań jest długie i zdrowe życie, w którym potrzeba duchowego rozwoju i osiągnięcia sukcesu w codziennym życiu powinny być zaspokojone w jednakowym stopniu. Poprzeczka, która jest miarą zdrowia, ustawiona jest dość wysoko: człowiek jest zdrowy wówczas, gdy funkcje organizmu - przemiana materii, trawienie, tkanki i wydzielanie - znajdują się w równowadze, a dusza, zmysły i intelekt osiągają trwały stan wewnętrznej szczęśliwości. Dlatego system medyczny Ajurwedy wnikliwie zajmuje się wiedzą o dobrym i zdrowym życiu oraz podaje zasady i wskazówki dotyczące całego okresu jego trwania.


Zdjęcie: Google
Wśród wszystkich systemów terapeutycznych Ajurweda zajmuje szczególne miejsce, ponieważ miała wpływ nie tylko na medycynę azjatycką. Z przekazu Hipokratesa, najbardziej znanego przedstawiciela starożytnej, greckiej sztuki leczenia, wiemy, że jego metody są ściśle związane z nauką zawartą w Ajurwedzie. Medycyna starożytnego Egiptu również pozostawała pod znaczącym wpływem Ajurwedy. Stanowiła ona także podstawę uprawianej do dziś tradycyjnej medycyny chińskiej.
Ajurweda jest więc najstarszym i w pełni zintegrowanym systemem, mającym służyć zachowaniu zdrowia i długiego życia, który przetrwał tysiące lat. Jak cała wedyjska wiedza, również Ajurweda przekazywana była tylko ustnie przez setki lat. Jej zasady są uniwersalne i ponadczasowe. Uważa się je za źródło wszystkich przekazów dotyczących naturalnych metod leczenia. Nic zatem dziwnego, że Ajurwedę określa się mianem "matki medycyny". Na przestrzeni tysięcy lat była ona jedyną medyczną tradycją Indii, a i dziś jeszcze około 80% ludności tego kraju korzysta z leczniczych metod Ajurwedy. System zdrowotny Ajurwedy jest nadal aktualny i przezywa kolejne okresy rozkwitu. Ajurweda jest bowiem rozwiązaniem dla wszystkich, którzy poszukują praktycznej, prostej i holistycznej formy leczenia.

Tyle tytułem wprowadzenia. Wkrótce postaram się napisać więcej.


Zdjęcie: Google


 
Na podstawie: Ernst Schrott "Ajurweda na co dzień".

2 komentarze:

  1. Otagowałam Cię :) Zapraszam do zabawy :
    http://naturalna-bianka.blogspot.com/2012/03/tag-musze-to-miec.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak zainteresowana tematem, czekam na dlasze informacje.
    Obserwuję i zaprszam do mnie . :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...