Ponieważ pisałam o kaszach, a poza tym uważam, że my, Polacy, jadamy zbyt mało kasz, postanowiłam zamieścić kilka przepisów na potrawy z kasz.
Omlet z kaszą gryczaną i cukinią.
Składniki: 2 łyżki kaszy gryczanej,
2 jajka,
1/3 średniej cukinii,
oliwa,
sól, pieprz, zioła prowansalskie, oregano.
Kaszę gotujemy na sypko w lekko osolonej wodzie. Na oliwie podsmażamy pokrojoną w kostkę cukinię. Dodajemy ugotowaną kaszę i zalewamy jajkami rozmieszanymi z przyprawami. Smażymy na malutkim ogniu, pod przykryciem, aż wierzch omletu będzie ścięty. Delikatnie zsuwamy omlet z patelni na talerz.
Omlet z takiej ilości składników smażymy na patelni o średnicy ok. 20 cm i jest to porcja dla jednej osoby.
Taki omlet możemy zjeść z dowolną surówką i mamy pełnowartościowy obiad.
Ten przepis nie jest moim pomysłem. Znalazłam go przypadkiem po adresem: www.budynwaniliowy.blogspot.com. Przepis wydał mi się apetyczny i już następnego dnia jadłam omlecik na obiad. Był pyszny. Polecam wszystkim "kaszożercom"!
Nalesniki z farszem z kaszy gryczanej i sera.
Składniki:
Ciasto: 1, 2/3 szklanki mąki (najlepiej razowej),
2 jajka,
1 szklanka chudego mleka,
2 łyżki oliwy z oliwek,
sól
Nadzienie: 1/2 szklanki kaszy gryczanej,
200g zmielonego twarogu,
1 cebula średniej wielkości,
2 łyżki kwaśnej śmietany lub jogurtu,
1 jajko,
oliwa z oliwek.
Kaszę ugotować na sypko. W tym czasie wymieszać jajka z mlekiem, przesianą mąką i odrobiną soli.Wyrobić gładkie ciasto, rozrzedzić ciepłą wodą, dodać oliwę i ponownie wymieszać. Usmażyć cienkie naleśniki.
Przygotować farsz mieszając ugotowaną i ostudzoną kaszę z serem twarogowym i zrumienioną na oliwie drobno posiekaną cebulką. Do masy dodać surowe jajko, sól, pieprz do smaku i wymieszać. Jeżeli nadzienie jest zbyt suche można dodać 2 łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego. Naleśniki smarować farszem i zwinąć w rulony. Przed podaniem naleśniki podsmażyć.
Przepis ten pochodzi z książki M. Bardadyna "Odchudzająca książka kucharska".
Kasza gryczana z soczewicą.
Składniki na 4 porcje: 200g kaszy gryczanej,
100g dowolnej soczewicy,
2 cebule,
2 łyżki oliwy,
sól.
Kaszę ugotować na sypko w podwójnej ilości wody na małym ogniu. Kasza nie sklei się i nie rozpadnie jeśli nie będziemy jej mieszać w trakcie gotowania. W drugim garnku ugotować soczewicę. Drobne gatunki soczewicy (np. czerwoną) gotujemy około 15 minut, a duże (np. brunatną) do 40 minut. Na patelni zrumienić na oliwie posiekaną cebulę. Dodać ugotowaną kaszę i soczewicę, dokładnie wymieszać i smażyć przez chwilę. Podawać do obiadu zamiast ziemniaków.
Ten przepis również pochodzi z książki M. Bardadyna "Odchudzająca książka kucharska".
Kasza jaglana z prażonymi jabłkami.
Składniki na jedną porcję: 50g kaszy jaglanej,
1 jabłko duże lub 2 małe,
cukier lub miód,
serek wiejski,
rodzynki,
cynamon.
Kaszę najpierw płuczemy, a następnie gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem. Jabłko obieramy ze skórki, kroimy na drobne kawałki i wkładamy na 5 minut do mikrofali, ustawiając moc 450V.
Do powstałego musu dodajemy cynamon, cukier lub miód i ponownie wkładamy do mikrofali na kilka minut. Ugotowaną kaszę jaglaną przekładamy do miseczki, mieszamy z musem, rodzynkami i serkiem wiejskim.
Jeśli ktoś nie chce korzystać z mikrofali, można pokrojone (najlepiej ze skórką) jabłka udusić z niewielką ilością masła. Potrawę tę można też przygotować bez serka, nie wszyscy przecież lubią ser. Ta słodka potrawa z pewnością będzie smakowała dzieciom.
Źródło:www.savouringme.blogspot.com
Kasza jaglana z warzywami.
Składniki: 1 szklanka kaszy jaglanej,
2 strąki kolorowej papryki,
1 mała cukinia,
1 duża cebula,
3 ząbki czosnku,
sos sojowy,
rozmaryn,
3 łyżki oleju,
sól, pieprz.
Kaszę sparzyć i osączyć. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne, miąższ pokroić w paski. Umytą cukinię pokroić w ćwierć plasterki. Cebulę obrać i posiekać. Na patelni rozgrzać część oleju i podsmażyć samą cebulę. Gdy cebula będzie złota, wsypać kaszę i przez chwilę smażyć razem. Przełożyć do rondla i zalać dwoma szklankami wody. Posolić i zapiekać przez 25 minut w gorącym piekarniku.
Na pozostałym oleju podsmażyć posiekany czosnek. Dodać cukinię i paprykę. Dusić, aż warzywa staną się miękkie, ale jędrne. Doprawić sosem sojowym, rozmarynem, solą i pieprzem. Podawać z kaszą.
Źródło: www.styl.pl.
To tylko kilka przykładów na smaczne i zdrowe potrawy z kasz. Nie jest prawdą, że kasza nadaje się tylko do krupniku lub do mięsa duszonego w sosie. Z kasz można przygotować całe mnóstwo pyszności. W każdym z podanych wyżej przepisów można zmienić rodzaj kaszy na bardziej lubiany. Wszystko zależy od naszej kulinarnej inwencji. Życzę smacznego!
omlet z kasz agryczana jutro na obiad !! :)
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wybór. Omlecik jest pyszny!
OdpowiedzUsuńUwielbiam kasze. Mam juz pomysl na dzisiejszy obiad :)
OdpowiedzUsuńU mnie też będzie dziś "kaszowo".
OdpowiedzUsuńPyszności, te przepisy są tak zachęcające że chyba zaraz pójdę sobie ugotowac kaszę, mimo że jem je prawie codziennie. Pierwsze i drugie zdjęcie - mniamidło ;)
OdpowiedzUsuńFajny ten przepis z kaszą jaglaną i jabłkami, tylko wolałabym ich raczej nie dawać do mikrofali, która niszczy składniki odżywcze i zubaża jedzenie. Wypróbuję z chęcią przepis:)
OdpowiedzUsuń