czwartek, 10 listopada 2011

ALGI W KOSMETYCE.
Zdjęcie: Google   W poszukiwaniu substancji bogatych w witaminy i mikroelementy, wspomagających funkcjonowanie organizmu i jednocześnie mogących poprawić wygląd naszej skóry, naukowcy sięgnęli do głębin morskich. W morzu żyje bowiem ponad 500 tysięcy roślin i zwierząt. Jednym z cenniejszych darów morza okazały się algi, a właściwie - używając prawidłowej nazwy botanicznej - glony.

Algi to ogólna nazwa ogromnej grupy, najczęściej samożywnych, wodnych organizmów o bardzo zróżnicowanej wielkości. Są hodowane lub wydobywane z dna mórz, szczególnie w okolicach Bretanii.
Algi morskie są jednym z najważniejszych składników roślinnych wykorzystywanych w kosmetyce.

Skład chemiczny poszczególnych gatunków glonów jest różny i jeszcze nie do końca zbadany. Wiadomo, że zawierają one dosyć duże ilości protein (białek), węglowodanów, witamin i minerałów. W ich składzie znajduje się też chlorofil bądź inny barwnik nadając im charakterystyczne zabarwienie zielone, czerwone lub brązowe. Algi charakteryzuje wysoka czystość chemiczna i efektywność działania. Gromadzą one w sobie wszystkie minerały obecne w wodzie i to w postaci organicznej, łatwo przyswajalnej przez człowieka. Są one źródłem pokarmu, leków, służą też  do pielęgnacji urody i przedłużania młodości.

Źródło: Google


Badaniem i wytwarzaniem alg do celów kosmetycznych naukowcy zajmują się od niedawna. Pionierem tych badań jest oceanolog - prof. Claude Chasse. To on, jako jeden z pierwszych badaczy, odkrył, że:

- ze względu na zawartość witamin z grupy B algi mają właściwości 
  odbudowujące naskórek, a dzięki zawartości witamin E i C oraz 
  b-karotenu zwalczają wolne rodniki, a więc opóźniają starzenie się 
  skóry,

- algi to także bogactwo mikroelementów takich jak: brom, cynk, 
  jod, wapń, żelazo, miedź, magnez i mangan, zapewniających
  prawidłowe funkcjonowanie skóry,

- algi mają właściwości bakteriostatyczne i przeciwzapalne. Regulują
  pracę gruczołów łojowych, nawilżają skórę, poprawiają jej krążenie
  stymulują przemianę materii - a wszystko to dzięki zawartości 
  węglowodanów, kwasu hialuronowego, polifenoli i lipidów.

Nic zatem dziwnego, że algi stały się bardzo pożądanym składnikiem kremów, maseczek, żeli i płynów do kąpieli czy preparatów do masażu ciała. Po kosmetyki z zielonymi i czerwonymi algami powinny sięgać osoby przebywające w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, żyjące w ciągłym stresie. Nie bez znaczenia jest też miejsce w którym mieszkamy. W wielkich miastach, gdzie powietrze jest bardziej skażone, preparaty z algami są bardzo wskazane.

Źródło: Google


Dzięki zdolności oczyszczania skóry i wchłaniania łoju preparaty z algami stosuje się w leczeniu schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik czy egzemy. Wskazaniem do stosowania kosmetyków z algami jest także łuszczyca i leczenie blizn. Glony dobrze się też sprawdzają w walce z takimi przypadłościami jak otyłość, cellulit i rozstępy, gdyż stymulują przemianę materii i ułatwiają usuwanie złogów tłuszczu, a także wspomagają prawidłowe ukrwienie.

Z kosmetykami zawierającymi algi powinni zaprzyjaźnić się tzw. wrażliwcy, czyli osoby, które niemal na każdy czynnik zewnętrzny reagują uczuleniami. Glony, dzięki właściwościom kojącym, są pomocne w łagodzeniu podrażnień skóry wywołanych np. działaniem słońca czy depilacją. Kosmetyki z algami powodują, że skóra staje się miękka i nawilżona.
Algi działają korzystnie nie tylko na skórę, ale i na włosy, dlatego coraz częściej są składnikiem odżywek i innych kosmetyków przeznaczonych do ich pielęgnacji.

Źródło: GoogleW Biolanderze też można kupić kosmetyki i suplementy diety z algami, a korzystając z kodu rabatowego ad-2032 zapłacimy o 5% mniej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...