czwartek, 29 grudnia 2011

LE COMPTOIR DES ALGUES Maska Nawilżająca z Alg

          Maska nawilżająca to mój pierwszy, naturalny kosmetyk z algami. Pisałam już o znaczeniu alg w kosmetyce, teraz przyszedł czas na przetestowanie ich na własnej skórze.


Maseczka ma bardzo ciekawy i naturalny skład. Przede wszystkim zawiera dwa rodzaje alg. Są to brunatnice i spirulina. Zastosowane w maseczce algi mają postać zmikronizowaną, przez co zwiększona jest powierzchnia czynna preparatu,  co z kolei powoduje ich większą aktywność i dostępność biologiczną.

 Brunatnice (Laminaria digitata) zawdzięczają swą nazwę brązowemu zabarwieniu. Są to wodorosty jadalne, a długość ich brązowych liści dochodzi nawet do dwóch metrów.
Brunatnice obfitują w białko, a ich aminokwasy sprzyjają regeneracji naskórka i chronią płaszcz hydrolipidowy skóry. Inne składniki brunatnic, jak nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina E i beta-karoten wspierają syntezę kolagenu w skórze i poprawiają jej elastyczność. Laminarie zawierają też witaminy: C i z grupy B, a także mnóstwo minerałów, zwłaszcza ogromne ilości organicznego jodu.

 Spirulina (Spirulina platensis, Spirulina maxima) to niebiesko-zielona alga o mikroskopijnej wielkości i ogromnych właściwościach odżywczych i pielęgnacyjnych. Jest bardzo bogata w proteiny (60%), a co za tym idzie, w aminokwasy. Dzięki obecności pigmentów - zielonego chlorofilu i niebieskiej fikocyjaniny spirulina działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, łagodząco i antyalergicznie. Spirulina zawiera dużo witamin z grupy B, które mają korzystny wpływ na cerę trądzikową i przetłuszczającą się. Z kolei kwas gamma-linolenowy (GLA) wzmacnia barierę ochronną skóry, zwalcza suchość naskórka, dermatozy, łuszczenie, stany zapalne. Liczne minerały (żelazo, cynk, potas, selen, magnez, wapń i inne) mają korzystny wpływ na procesy metaboliczne, poprawiają nawilżenie, gojenie i regenerację skóry.


Skrzyp polny (Eguisetum arvense) to następny składnik maski. Jest to jedna z najstarszych roślin na Ziemi. Rośnie w całej Europie i przeważnie traktowana jest jak chwast. Tymczasem ten niepozorny "chwast" ma cenne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Ziele skrzypu zawiera flawonoidy, substancje mineralne, związki krzemu, a przede wszystkim krzemionkę. Krzemionka jest jednym ze składników organizmu, których ubywa wraz z wiekiem. A jakie właściwości pielęgnacyjne ma skrzyp? Jest ich dosyć dużo. Oto one:
  • wzmacnia kruche paznokcie,
  • wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu,
  • uszczelnia kruche naczynka krwionośne,
  • ujędrnia skórę,
  • poprawia elastyczność skóry,
  • przyspiesza gojenie,
  • łagodzi stany zapalne,
  • działa antybakteryjnie,
  • oczyszcza skórę,
  • przyspiesza regenerację skóry,
  • odżywia skórę,
  • zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry,
  • hamuje rozwój grzybów chorobotwórczych.


I ostatni już składnik maseczki czyli glinka kaolinowa zwana też glinką porcelanową gdyż wykorzystywana jest w przemyśle ceramicznym jako główny składnik masy porcelanowej. Nazwa kaolinu pochodzi od chińskiej góry Kao-Ling, gdzie po raz pierwszy wydobyto kaolin.
A jakie właściwości kosmetyczne może mieć taka glinka? Ma i to bardzo ważne. Ma silne właściwości absorpcyjne, pochłania zanieczyszczenia z powierzchni skóry, jednocześnie dostarcając jej wielu mikro- i makroelementów. Skóra staje się gładka i lśniąca, a zmarszczki ulegają wygładzeniu. Glinka reguluje również pracę gruczołów łojowych, co jest szczególnie ważne dla osób posiadających tłustą skórę. Usuwa ona martwy naskórek i stymuluje regenerację tkanek. 


Maska  nawilżająca z alg ma postać jasnoszarego drobniutkiego proszku, właściwie pudru. Maseczkę przygotowujemy następująco: do miseczki wsypujemy kopiastą łyżeczkę proszku.




Do proszku dodajemy trochę wody i mieszamy do uzyskania gładkiej, jasnozielonej masy. Wodę trzeba dodawać ostrożnie, gdyż bardzo łatwo jest przesadzić z jej ilością. Maseczki nie należy mieszać łyżeczką metalową. Można użyć łyżeczki plastikowej, porcelanowej, drewnianej, czy nawet zwykłego patyczka. Rozmoczona glinka w zetknięciu z metalem może wchodzić w różne reakcje, a ich efekty mogą być niekorzystne dla skóry.




Gdy masę mamy już przygotowaną robimy peeling twarzy i po jego zmyciu nakładamy na twarz maseczkę i pozostawiamy ją na 10-15 minut, po czym spłukujemy. Efektem jest gładziutka, dobrze oczyszczona i nawilżona skóra.
Maseczkę tę możemy stosować nie tylko do pielęgnacji twarzy. Możemy nakładać ją na dekolt, biust, a nawet na całe ciało. 


     Ten wspaniały, naturalny kosmetyk kupiłam w Biolanderze.


 Warto pamiętać o kodzie rabatowym ad-2032.
Dzięki niemu za kosmetyki zapłacimy o 5% mniej.

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...