środa, 14 marca 2012

Cudowna moc lawendy

zamknięta w pięknej, w swej prostocie, butelce z granatowego szkła. Tak właśnie prezentuje się Woda Kwiatowa z Lawendy Argile Provence.


Woda kwiatowa z lawendy to nic innego jak hydrolat lawendowy. Hydrolaty zwane też "wodami kwiatowymi" lub "destylatami" powstają jako produkt uboczny podczas pozyskiwania olejków eterycznych w procesie destylacji parą wodną całych roślin lub ich części. Do wody destylacyjnej przedostają się śladowe ilości olejków oraz te substancje z destylowanych roślin, które są rozpuszczalne w wodzie. I to są właśnie hydrolaty.

Hydrolaty poznałam dopiero wtedy, gdy zrezygnowałam z kosmetyków chemicznych na rzecz naturalnych. Miałam już hydrolat różany i z werbeny, teraz przyszła kolej na lawendowy.


Lawenda lekarska (Lavandula officinalis) jest popularnym ziołem występującym w Europie Południowej, a obecnie jest uprawiana niemal na całym świecie.
Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne lawendy znane są od wieków. Już starożytni Rzymianie używali jej w swych łaźniach, dlatego też jej nazwa pochodzi od czasownika lavare czyli myć się. Roślina ta ma bowiem silne właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.
W celach leczniczych lawenda może być stosowana zarówno zewnętrzni jak i wewnętrznie. 
Jest pomocna przy następujących dolegliwościach:
  • pomaga zwalczać bóle brzucha,
  • redukuje skurcze mięśni gładkich,
  • działa wiatropędnie,
  • likwiduje wzdęcia i kolki jelitowe,
  • hamuje nadmierny rozwój flory bakteryjnej w jelitach,
  • poprawia apetyt,
  • ma działanie uspokajające, zwalcza bóle i zawroty głowy.

Do czego może nam posłużyć Hydrolat z lawendy? Przede wszystkim może być wspaniałym tonikiem do twarzy. Ze względu na właściwości antybakteryjne nadaje się do cery trądzikowej i tłustej, a ze względu na właściwości antyoksydacyjne, do cery suchej i dojrzałej. Można z niego zrobić kompres na zmęczone oczy, a ponieważ lawenda łagodzi podrażnienia skóry, może być używany do jej przemywania po depilacji. Widzimy więc, że hydrolat ten jest produktem wszechstronnym, a ze względu na zapach lawendy, przyjemnym w użyciu.

         Wodę Kwiatową z Lawendy Argile Provence
       można nabyć w Biolanderze. Warto pamiętać o kodzie rabatowym ad-2032 zapewniającym 5% zniżki.


        

1 komentarz:

  1. Z lawendy można zrobić wspaniała herbatkę na dobry sen. A z wody tej spróbuję zrobić okład na zmęczone oczy. ZA dużo ostanio pracy przy komputerze.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...