niedziela, 19 sierpnia 2012

DIY - pasta do zębów



         Do zrobienia własnej pasty do zębów zainspirowała mnie ewel autorka bloga Śliwki robaczywki. Zamieściła na swoim blogu post (klik) z kilkoma przepisami na kokosowe pasty do zębów. Postanowiłam spróbować i oto jest:


Oczywiście nie obyło się bez eksperymentów i bardziej lub mniej udanych prób. Nie jest to moja pierwsza  pasta nadająca się do użytku. Pierwsza wyglądała tak:


 Była śnieżnobiała i wyglądała pięknie. Dla mnie jednak była zbyt łagodna. Używając jej nie czułam "szorowania" zębów. Wrażenia były takie jakbym myła zęby np. masłem. Postanowiłam dodać do niej glinkę. Miałam wówczas w domu jedynie marokańską glinkę rhassoul więc jej dodałam. Po tym zabiegu pasta wyglądała tak:




Swoją ciemną barwę pasta zawdzięczała, oczywiście, glince. Może nie wyglądała zbyt pięknie, ale za to działała wspaniale. Doczyszczała zęby znacznie lepiej niż pasta ze sklepu.

Pasta widoczna na pierwszym zdjęciu jest znacznie jaśniejsza gdyż dodałam do niej glinki białej (kaolinowej), a nie marokańskiej.
Jak robiłam pastę? Kierowałam się przepisami z bloga Śliwki robaczywki, ale nie przestrzegałam ich dokładnie. Były dla mnie inspiracją. 
Nie podam dokładnego przepisu na pastę gdyż, prawdę mówiąc, robiłam ją na tzw. oko. 
Składniki pasty:
  • olej kokosowy,
  • soda oczyszczona,
  • glinka,
  • mydło,
  • napar rumianku,
  • stewia,
  • ksylitol,
  • olejki eteryczne
Wykonanie:
na tarce jarzynowej starłam troszkę mydła Alep. Mydła nie potrzeba dużo, mydlanych wiórków miałam 3 łyżeczki. Mydło rozpuściłam w mocnym naparze rumianku. Gdy przestygło przelałam do miksera, dodałam olej kokosowy (płynny) i miksowałam do połączenia się składników. Potem dodałam sodę i glinkę i nadal miksowałam.


 Gdy składniki się połączyły dodałam 4 saszetki (po 1g) stewii i kilka łyżeczek ksylitolu. Oprócz tego do pasty poszły olejki eteryczne: miętowy i pomarańczowy. W trakcie miksowania pastę należy "próbować", żeby stwierdzić, czy już wystarczy środków słodzących i olejków eterycznych, czy też jeszcze należy ich dodać. Są to przecież sprawy indywidualne.

A tak wyglądają moje obie pasty:


Mają one konsystencję właściwą dla pasty i gdybym mogła umieścić je w tubkach, to można by było wyciskać je na szczoteczkę. Niestety, nie mam tubek i pasty musiałam umieścić w pojemniczkach. Jest to rozwiązanie dobre, jeśli pasty używa jedna osoba. Gdyby kilka osób wkładało swoje szczoteczki do pojemniczka z  pastą to nie byłoby to zbyt higieniczne.
Swoją najnowszą pastę zamknęłam w takim słoiczku:


Jak już pisałam, pasta bardzo dobrze czyści zęby. Jest aromatyczna i przyjemna w użyciu. Jest tłusta (olej kokosowy) i tę tłustość wyczuwa się myjąc zęby. W niczym to jednak nie przeszkadza tym bardziej, że olej kokosowy jest jadalny. Nie znajdziemy w niej fluoru, SLS-u ani innych chemicznych ulepszaczy i konserwantów.  Nie twierdzę, że już zawsze będę używała wyłącznie własnej pasty. Z pewnością nie raz sięgnę po tę ze sklepu, ale swoją też czasem zrobię.
A co Wy sądzicie o takiej paście? 

39 komentarzy:

  1. ja mam mieszane uczucia:) Chciałabym spróbować, ale mam chyba poglądy średniowieczne (chociaż oni chyba nie myli zębów i mieli problem z higieną;D). W każdym razie moje poglądy chyba są zbyt konserwatywne i ufam tylko paście sklepowej:)

    OdpowiedzUsuń
  2. mnie by się chyba nie chciało robić pasty :P zwłaszcza, zę noszę aparat i potrzebna mi pasta w tubie kilka razy dziennie także poza domem

    ale pomysł ciekawy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No tak, w Twojej sytuacji pasta w tubce jest niezbędna.

      Usuń
    2. Na Zrób Sobie Krem znajdziesz pojemniczki tubki właśnie. Są one przystosowane do tworzenia własnych "mikstur" i zamykania i do takich tubek - żaden problem! :)
      https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/Tubka-30%2C-50-lub-100-ml/432
      Może jest to bardziej tubka na krem ale przecież kombinowanie- w małych ilościach - jeszcze nikomu nie zaszkodziło. :)

      Usuń
  3. Nie mogę się doczekać wypróbowania pasty :-)
    Ja to mam jednak dobrze (tu chwalę się Czytelniczkom, że Sandra to moja Mama i dostaję do wypróbowania różne kosmetyki własnej produkcji :-), którymi jak na razie jestem zachwycona - moi faworyci to masło do ciała i olejek nagietkowy).
    Wracając do pasty - ta szara z glinką jak na mój gust zbyt delikatna :-) Ciekawa jestem tej białej.
    A jak tam serum? Zrobione? :-)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gratuluję super Mamy :-)

      Usuń
    2. Doczekasz się, doczekasz. A serum jeszcze nie zrobiłam.

      Usuń
    3. Pffff ;-) A tak liczyłam na to serum jutro.... pocieszę się pastą do zębów, o :-)

      Usuń
    4. Ojej, dostaniesz pastę do zębów i inne obiecane kosmetyki :)

      Usuń
  4. eee.. pasta do zębów hmm..

    OdpowiedzUsuń
  5. tego jeszcze nie widziałam! tak jak koleżanka powyżej, ja też nie mogłabym raczej zaufać takim pastom domowym :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie bardzo wiem czego tu się obawiać. Przecież wiem co dałam do tej pasty i że nie ma w niej nic co szkodzi zębom czy w ogóle zdrowiu. Jej składniki, oprócz oleju kokosowego i naturalnych olejków eterycznych, można znaleźć w wielu sklepowych pastach. No ale po to mamy prawo wyboru żeby każdy wybierał co zechce :)

      Usuń
    2. głównie chodziło mi o to, czy pasta taka dobrze doczyści zęby, po Twoim poście wiem jednak, że tak:)

      Usuń
  6. Jeszcze nie "dorosłam" do past do zębów wasnej roboty. Boję się że zęby nie byłyby wystarczająco wyczyszczone ;/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moje zęby po tej paście wybielały. Zawiera sodę, a soda znajduje się w każdej paście wybielającej.

      Usuń
  7. Super sprawa Sandro! Ja trochę z lenistwa nie ekpsrymentuję. Dziwię sie jednak dziewczynom komentującym, że boją się takiej robionej pasty w domu. Myślę, że gdybyśmy bardziej wiedzieli czym "karmi" nas przemysł kosmetyczny to dopiero zaczęlibyśmy się bać :) Podoba mi się skład tej pasty. Myślę, że nie jedna markowa firma z górnej półki mogłaby mieć w ofercie taką pastę. Tak sobie myślę czytając powyższe komentarze, że strach bierze się z niewiedzy ... Ot, taka mała dygresja. Gratuluję Sandro i czekam na następne posty z Twoimi autorkimi kosmetykami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Łucjo :)
      Gdyby faktycznie jakaś firma miała w ofercie taką lub podobną pastę to po pierwsze: musiałyby tam być konserwanty, a po drugie: jestem pewna, że taka pasta byłaby bardzo droga, no bo przecież naturalna. Tymczasem taka domowa drogo nie wychodzi. Nie wiem dokładnie ile, bo musiałabym dokładnie odmierzać składniki i przeliczać, a przecież tego nie robiłam.

      Usuń
    2. Napewno z niewiedzy :-)
      Oj przemysł nas "karmi" ale jakoś dalej trzeba żyć.

      Usuń
  8. wygląda ciekawie. Pewnie jak bede miała troche wolnego czasu to wyprobuje.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawa receptura. Podziwiam Twoje dokonania na niwie kosmetyków robionych w domu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Szkoda, że tak daleko mieszkam od Twojej miejscowości bo napewno bym wpadła na tą pastę :) oczywiście ze swoją szczoteczką do zębów :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Świetny post. Ja wydaję fortunę na pasty naturalne bez fluoru, a tu taki fajny przepis (wręcz spadł mi z nieba). Na pewno wypróbuję! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo jestem ciekawa czy spodoba Ci się taka pasta.

      Usuń
    2. Na pewno. Myłam już solną pastą (słone jak niewiem) - więc ta nie powinna stanowić problemu ;)

      Usuń
  12. Podziwiam kreatywność... i odwagę...
    Jako posiadaczka nadwrażliwych odsłoniętych szyjek nie zdecydowałabym się na pastę z dodatkiem sody, co najwyżej kokos, glinka i olejki eteryczne

    OdpowiedzUsuń
  13. hehe masz pomysly:) ale bardzo mi sie podoba chociaz jak narazie neichce mi sie robic ale moze kieds sie skusze na ta pascioche

    OdpowiedzUsuń
  14. Można dodać węgla aktywowanego (dobrze wybiela), a na olejki zwracajcie uwagę pod kątem atestu PZH i /lub badań dermatologicznych. Ponieważ w związku z rosnącą popularnością i popytem na olejki, wytwarza się różnymi metodami nie zawsze gwarantującymi bezpieczne wewnętrzne stosowanie.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo fajny wpis, ale do takiej super pasty domowej roboty pasowałaby bardziej szczoteczka bambusowa. Ostatnio takie gdzieś wypatrzyłam, ale niestety jeszcze nie posiadam (cena 10 zł + przesyłka odracza moje zakupy ;P)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  16. Świetny pomysł dla rodziców aby przekonać dzieci do higieny jamy ustnej. Wiekszość problemów z zębami u dzieci to właśnie wina braku umiejętności rodziców do zmotywowania dziecka. Można z robienia takiej pasty uczynić współną przygodę zakończoną współnym myciem zębów. Rewelacyjny pomysł. Mam zamiar zachęcać rodziców moich najmłodszych pacjentów do wspólnego wytwarzania pasty.

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo ciekawe, nie słyszałem, że można zrobić sobie pastę do zębów. Zapytam mojego dentystę w warszawie co o tym sądzi. Wolę zapytać specjalistę.

    OdpowiedzUsuń
  18. Moja dentystka wspominała mi kiedyś o pastach DIY. Na pewno nie warto dodawać do niej węgla, bo ściera i niszczy szkliwo.

    OdpowiedzUsuń
  19. O super pomysł, chętnie skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Stosując naturalne pasty do zębów z fluorem trzeba często kontrolować stan szkliwa u dentysty. Pasty bez fluoru czasem mogą nie zabezpieczać dostatecznie szkliwa.

    OdpowiedzUsuń
  21. Niezwykle cenne wskazówki. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...