czwartek, 29 września 2011

DEZODORANT AŁUNOWY zamiast antyperspirantu. Dlaczego?

Wszyscy się pocimy i wszyscy nie lubimy przykrego zapachu potu i nie chcemy, żeby nasze ciała tak nieprzyjemnie pachniały. Chcąc tego uniknąć większość ludzi używa dezodorantów antyperspiracyjnych. Antyperspiranty hamują wydzielanie potu i z reguły ładnie pachną. Czy to dobre rozwiązanie? Z estetycznego punktu widzenia -  tak, ze zdrowotnego - nie.


Najczęściej zjawisko pocenia się traktujemy jak nieszkodliwą, ale uciążliwą przypadłość. Tymczasem jest to mechanizm gwarantujący utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, co jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Mechanizm pocenia się pełni jeszcze jedną ważną funkcję, a mianowicie jest to jeden z kanałów wydalania toksyn z ludzkiego organizmu. Jasno więc widać, że hamowanie procesu pocenia się nie jest najlepszym rozwiązaniem. 
Warto też wiedzieć, że pot wydzielany przez ludzkie ciało jest bezwonny. Skąd zatem bierze się ten niemiły zapach? Otóż na skórze człowieka żyją ogromne ilości bakterii, a niektóre z nich żywią się właśnie potem. Ten charakterystyczny zapach pochodzi z produktów przemiany bakterii żerujących na pocie człowieka. Wynika stąd jasno, że zamiast hamować wydzielanie potu, o wiele korzystniej dla naszego zdrowia byłoby pozbyć się tych bakterii.


Idealne do tego celu są dezodoranty ałunowe. Ałun jest to naturalny minerał o odczynie kwaśnym. Działa ściągająco i antyseptycznie. Dawniej, gdy elektryczne golarki były jeszcze mało rozpowszechnione, każdy mężczyzna wśród przyborów do golenia miał kawałek ałunu. Stosowany był do tamowania drobnych krwawień po zacięciach przy goleniu. Ałun zastosowany jako dezodorant niszczy bakterie żerujące na ludzkim pocie. W niewielkim stopniu zwęża kanaliki potowe, a więc nie powoduje znacznego ograniczenia wydzielania potu. 
Dezodorant ałunowy może mieć postać jak na zdjęciu wyżej. Wystarczy koniec ałunu zwilżyć wodą i posmarować skórę pod pachami.


 Można też kupić dezodorant ałunowy w sprayu. Otrzymamy wówczas ze sklepu pojemniczek z drobnymi kryształkami ałunu na dnie. Trzeba do tego pojemniczka nalać wody i dezodorant gotowy. Wody możemy dolewać dopóki nie rozpuszczą się całkowicie kryształki ałunu, czyli do pięciu razy.


Ciekawą formą tego dezodorantu jest ałun w pudrze. Może on mieć wiele praktycznych zastosowań.
Przykładowo: wiele osób skarży się na nadmierną potliwość stóp. W takim przypadku wystarczy natrzeć stopy ałunowym proszkiem przed włożeniem skarpetek. Można też niewielką jego ilość wsypać do butów. Dobry sposób to wsypać 2 łyżki proszku do miski z ciepłą wodą i moczyć stopy ok. 15 minut. Potem należy stopy opłukać i dokładnie wytrzeć ręcznikiem.
Te naturalne i nieszkodliwe dezodoranty oferuje sklep internetowy BIOLANDER, a z moim kodem rabatowym ad-2032 można zapłacić za zakupy o 5% mniej.4 komentarze:

 1. u mnie się niestety nie sprawdził a szkoda

  OdpowiedzUsuń
 2. jaką wodę dolewasz do ałunu?kranówę?:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ałun zawiera siarczan amonowo-glinowy, a więc alumium, którego się chce uniknąć, a obecnego w antyperspiranatach

  OdpowiedzUsuń
 4. u mnie się sprawdza mam alergię na związki aromatyczne

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...